KURUCUMUZ


Ali Rıza METE

Mete Şirketler grubu faaliyetlerine 1960 yılında başlamıştır.


Ali Rıza Mete 1960 yılında Unilever için kara yoluyla ham yağ nakliyesi yapan Akar Nakliyat’ı kurarak ticari hayatına başlamış olup geçen zaman içinde daha önce çalışmış olduğu Tayyar gemisini satın alarak ham yağ nakliyesinde deniz yoluyla Unilever’e hizmet vermeye başlamıştır. Unilever ile bu dönem başlayan birliktelik 55 yılı aşan sürede kuvvetlenerek devam etmektedir.


1981 yılında KARSAN şirketi kurulmuş, bununla beraber filoya katılan 70 araçla İstanbul perakendecileri ve toptancılarına dağıtım ve lojistik hizmet faaliyetlerine başlamıştır. Mete Şirketler Grubu nakliye ve dağıtım hizmetlerini başarıyla sürdürürken 1989 yılında Gebze’de Türkiye’nin modern depo inşaatını gerçekleştirmiştir.


1991 yılında bir başka Unilever markası olan Algida’nın öncelikle Türkiye deki illere dağıtımını üstlenmiş ve İstanbul genelinde şehir içi dağıtıma başlanmıştır. Sonraki yıllarda Karadeniz bölgesi, Antalya Marmaris ve İzmir de eklenerek buyuk bir ilerleme sağlanmıştır.


2015 yılında Belçika’nın Avrupa genelinde önde gelen donmuş unlu mamuller markası olan La Lorraine ekmek ürünlerinin Türkiye dağıtımı ile birlikte İstanbul,İzmir Antalya bölge distribütörlüğünü üstlenmiştir.


Grubumuz kurulduğu ilk günden bugüne birçok inşaat projesine ve çeşitli sosyal faaliyetlere imza atmıştır. Rize Lipton Çay Fabrikası ile başlayan Sanayi inşaatları, Trakya A.Ş Hamyağ Fabrikası, Algida Dondurma Fabrikası ile devam etmiş, İstanbul Bostancı’daki Mete Plaza, Sarıgazi’deki Karsan Plaza ve Algida Depo binaları, ve yine Algida’nın Çorlu’daki depo binası devam etmiştir. Son beş yıllık dönemde ise Konya’ da Algida Dondurma Fabrikası, Torku Et Entegre Tesisleri ve Unilever deterjan Fabrikası ise tamamlamış olduğu taahhüt işleridir.


Mete Şirketler grubunun hızla gelişirken asla vazgeçmediği ilkelerden biri de ülkemize sosyal anlamda hizmet etmek olmuştur. Bu çerçevede İzmir Urla Yelken Klubü inşa edilmiş, Urla ilkokulu inşaatı, Urla balıkçı barınağı ve Klazomenai antik zeytinyağı fabrikasının restorasyonu yapılmıştır. Bunlara ek olarak, İstanbul Bakırköy’deki Kızılay Tıp Merkezi eski binası tamamen yıkılarak yeniden inşa edilmiş, Bakırköy Devlet Hastanesi, İncirli Böbrek Vakfı, Bayrampaşa Göz Hastanesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Bezmialem Vakıf Gureba hastanesinin yoğun bakım üniteleri ve çeşitli teknik cihazlarının temini sağlanmış ve çeşitli restorasyonları tamamlanmıştır.


Mete Şirketler Grubu hızla gelişmekte olan global teknolojiyi yakından takip ederek, değişen müşteri beklentilerini karşılamayı hedeflemektedir. Mete Şirketler Grubu bugün 2900 çalışanıyla birlikte Türkiye ve dünyadaki yatırımlarına büyüyerek devam etmekte, nakliye, inşaat, depolama, satış ve dağıtım alanlarında istikrarlı ve başarılı bir şekilde hizmetlerini sürdürmektedir.